Czy franczyza jest bezpiecznym pomysłem na biznes?

Czy franczyza jest bezpiecznym pomysłem na biznes?

Nie od dziś wiele osób stara się rozpocząć pracę na własny rachunek. Praca na etacie każdemu z czasem zaczyna doskwierać, a o wypalenie zawodowe nie jest w takiej sytuacji trudno. W zasadzie można powiedzieć, że polski rynek jest całkowicie otwarty na nowych i innowacyjnych przedsiębiorców, jednak rynek ten jest również niezwykle dynamicznym i ciężkim środowiskiem. Okazuje się, że konkurencja na nim praktycznie nigdy nie śpi, a potrzeby i wymagania konsumentów zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Wobec tego wielu aspirujących przedsiębiorców tak naprawdę nie może być pewnym, czy dany pomysł na biznes się przyjmie i ma szanse na rozwój, czy wręcz przeciwnie, spali na przysłowiowej panewce. Okazuje się, że rozwiązaniem tego problemu jest biznes franczyzowy, który od wielu już lat jest uważany za jeden z bezpieczniejszych sposobów na rozwój własnej działalności. Mimo iż w Polsce franczyza dopiero co zdobywa większą popularność, na zachodzie jest dominującym modelem biznesowym. Czy rzeczywiście jest to bezpieczny sposób na prowadzenie swojego biznesu?

Czym jest biznes franczyzowy?

Franczyza w wielu rozwiniętych krajach jest dominującym sposobem na rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie da się ukryć, że pomysł ten zdobywa zwolenników również i w Polsce. Czym zatem jest w ogóle franczyza? Otóż jest to model biznesowy, który opiera się na relacji pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Jednym z nich jest franczyzodawca, a drugim franczyzobiorca. Oba podmioty wiąże umowa franczyzy, w której określone są szczegóły dotyczące współpracy obu podmiotów. W ramach umowy franczyzy, franczyzodawca zobowiązuje się udzielić franczyzobiorcy pozwolenia na prowadzenie działalności pod jego marką, a także do udzielenia mu niezbędnych porad, wskazówek i wsparcia w postaci szkoleń oraz kompetentnej strategii marketingowej i biznesowej. Franczyzobiorca zaś zobowiązany jest do przestrzegania wymogów i standardów marki, pod której szyldem będzie prowadził własną działalność, a także do uiszczania okresowej opłaty na rzecz franczyzobiorcy i wniesienie wstępnej opłaty franczyzowej. Sprawdź koniecznie najlepszy portal o franczyzie w Polsce.

Czy franczyza rzeczywiście jest bezpiecznym pomysłem na biznes?

Franczyza jest uznawana za jeden z najbezpieczniejszych sposobów na prowadzenie własnego biznesu. Jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie. Dlaczego? Otóż młody przedsiębiorca już na start otrzymuje niezbędne kompendium wiedzy, fachowo nazywane “know-how”, w ramach którego dostaje on gotową receptę na to, jak powinien on prowadzić własny punkt franczyzowy. Co więcej, ma on zapewnione prowadzenie działalności pod szyldem marki, która już zdołała wypracować sobie zaufanie i rozpoznawalność wśród klientów. Nie musi się więc on obawiać, że nie udać się przedrzeć przez szpony konkurencji. Finalnie franczyzobiorca nie musi przejmować się również strategią marketingową i biznesową. Wszystkim zajmuje się bowiem franczyzodawca, który przez swoje doświadczenie ma już wypracowaną receptę na sukces. Można powiedzieć więc, że franczyza daje młodemu przedsiębiorcy gotowe pole do działania. Jeżeli chcesz wejść w biznes na franczyzie to zerknij na ten katalog franczyz.