Kompost jako źródło ciepła dla szklarni – ogrzewanie szklarni kompostem

Kompost jako źródło ciepła dla szklarni – ogrzewanie szklarni kompostem

Obecnie dużo więcej ludzi kompostuje, niż dziesięć lat temu, albo na zimno, albo przez robaki, albo przez kompostowanie na gorąco. Korzyści dla naszych ogrodów i dla ziemi są niezaprzeczalne, ale co by było, gdyby można było podwoić korzyści z kompostowania? Co by było, gdyby można było używać kompostu jako źródła ciepła? Czy można na przykład ogrzać szklarnię kompostem? Tak, ogrzewanie szklarni za pomocą kompostu jest rzeczywiście możliwe. W rzeczywistości pomysł wykorzystania kompostu w szklarniach jako źródła ciepła istnieje od lat 80. ubiegłego wieku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat ciepła w szklarni kompostowej.

O kompostowym cieple

Pomysł wykorzystania kompostu w szklarniach do produkcji ciepła powstał w Instytucie Nowej Alchemii (NAI) w Massachusetts. Zaczęli oni od prototypu o powierzchni 63 metrów kwadratowych w 1983 r. i starannie zapisali swoje wyniki. W latach 1983-1989 napisano cztery szczegółowe artykuły na temat kompostu jako źródła ciepła w szklarniach. Wyniki były zróżnicowane i ogrzewanie szklarni kompostem początkowo było nieco problematyczne, ale do 1989 r. wiele usterek zostało naprawionych. NAI stwierdził, że stosowanie kompostu w szklarniach jako źródła ciepła jest ryzykowne, ponieważ kompostowanie jest zarówno sztuką, jak i nauką. Problem stanowiła ilość produkowanego dwutlenku węgla i azotu, podczas gdy ilość ciepła dostarczanego przez kompost w szklarniach nie wystarczała do zagwarantowania odpowiedniej wydajności, nie wspominając o kosztach specjalistycznych urządzeń do kompostowania. Ponadto, poziom azotanów był zbyt wysoki, aby bezpiecznie produkować zieleninę w chłodnej porze roku.

Jednak do 1989 r. NAI zreorganizował swój system i rozwiązało wiele trudniejszych problemów z wykorzystaniem kompostu jako źródła ciepła w szklarniach. Cały pomysł wykorzystania kompostu jako źródła ciepła w szklarniach polega na skierowaniu ciepła z procesu kompostowania. Podniesienie temperatury gleby o 10 stopni może zwiększyć wysokość roślin, ale ogrzewanie szklarni może być kosztowne, więc wykorzystanie ciepła z kompostowania oszczędza pieniądze.

Jak używać kompostu jako źródła ciepła w szklarniach?

Dla domowego ogrodnika ogrzewanie szklarni kompostem może być stosunkowo prostym procesem. Ogrodnik może wykorzystać istniejące pojemniki na kompost do ogrzania określonych obszarów lub zastosować kompostowanie w rowach, co pozwala ogrodnikowi na rozłożenie nasadzeń rzędowych przy jednoczesnym utrzymaniu ciepła przez całą zimę.

  • Należy postawić dwie beczki w takiej pozycji, aby były oddalone od siebie o kilka kroków. Górna część beczki powinna być zamknięta. W poprzek dwóch beczek ułóż metalową ławę z drutu, tak aby podpierały ją na obu końcach.
  • Przestrzeń między beczkami jest przeznaczona na kompost. Umieść drewnianą skrzynię między dwoma beczkami i wypełnij ją materiałem kompostowym – dwie części brązowe do jednej części zielonej i woda.
  • Rośliny wędrują na drucianej ławce. Gdy kompost się rozpada, uwalnia ciepło. Trzymaj termometr na górze, aby monitorować ciepło.

To jest właśnie podstawa do wykorzystania kompostu jako źródła ciepła w szklarni. Jest to prosta koncepcja, aczkolwiek w miarę rozkładu kompostu będą występować wahania temperatury i należy je uwzględnić.

3 thoughts on “Kompost jako źródło ciepła dla szklarni – ogrzewanie szklarni kompostem

Comments are closed.