Jak zrobić herbatę kompostową?

Jak zrobić herbatę kompostową?

Stosowanie herbaty kompostowej w ogrodzie to świetny sposób zarówno na nawożenie, jak i poprawę ogólnego stanu zdrowia roślin i upraw. Rolnicy i inni producenci herbaty kompostowej stosowali ten nawożący napar jako naturalny tonik ogrodowy przez stulecia, a praktyka ta jest nadal powszechnie stosowana do dziś.

Jak zrobić herbatę kompostową?

Istnieje kilka dostępnych przepisów na robienie herbaty kompostowej, ale tylko dwie podstawowe metody są używane – pasywna i napowietrzana.

  • Pasywna herbata kompostowa jest najbardziej powszechna i najprostsza. Metoda ta polega na moczeniu wypełnionych kompostem “torebek z herbatą” w wodzie przez kilka tygodni. Herbata jest następnie używana jako płynny nawóz dla roślin.
  • Napowietrzona herbata kompostowa wymaga dodatkowych składników, takich jak kelp, hydrolizat rybny i kwas humusowy. Metoda ta wymaga również użycia pomp powietrznych i/lub wodnych, co czyni ją bardziej kosztowną w przygotowaniu. Jednakże, użycie tego rodzaju herbaty kompostowej zajmuje mniej czasu na warzenie i często jest gotowa do zastosowania w ciągu kilku dni.

Herbata z kompostu pasywnego

Podobnie jak w przypadku większości przepisów na robienie herbaty kompostowej, stosowany jest stosunek wody do kompostu wynoszący 5:1. Potrzeba około pięciu części wody na jedną część kompostu. Najlepiej, aby woda nie zawierała chloru. W rzeczywistości jeszcze lepsza byłaby woda deszczowa. Chlorowana woda powinna być odstawiona na co najmniej 24 godziny wcześniej.

Kompost jest umieszczony w worku z juty i zawieszony w 20-litrowym wiadrze lub wannie z wodą. Następnie należy pozwolić mu się “parzyć” przez kilka tygodni, mieszając raz na dzień lub dwa. Po zakończeniu okresu warzenia torba może być usunięta, a płyn może być stosowany do roślin.

Napowietrzona herbata kompostowa

W zależności od wielkości i rodzaju systemu dostępne są również komercyjne zaparzacze, zwłaszcza do napowietrzanej herbaty kompostowej. Istnieje jednak możliwość zbudowania własnego, co może być znacznie bardziej opłacalne. Prowizoryczny system można złożyć razem przy użyciu 20-litrowego zbiornika na ryby lub wiadra, pompy i przewodów.

Kompost może być dodany bezpośrednio do wody i odcedzony później lub umieszczony w małym worku z juty lub rajstopach. Ciecz powinna być mieszana kilka razy każdego dnia przez okres dwóch do trzech dni.

4 thoughts on “Jak zrobić herbatę kompostową?

  1. Zrobienie herbaty kompostowej to świetny sposób na uzyskanie naturalnego nawozu. Polecam każdemu, bo u mnie się sprawdza.

    Polecić mogę także przeprowadzki warszawa, szybkie, sprawne i bezpieczne dla Twoich mebli przeprowadzki.

Comments are closed.