Czemu mam szkodniki drewna – spuszczele w domu?

Czemu mam szkodniki drewna – spuszczele w domu?

Drewno od bardzo dawnych czasów jest jednym z najważniejszych i chętnie wykorzystywanych materiałów potrzebnych do budowy domów. Niestety ten naturalny budulec jest nie tylko uwielbiany przez człowieka, lecz także przez szkodniki między innymi przez spuszczela pospolitego, który bardzo intensywnie żerując sieje spustoszenie niszcząc doszczętnie drewno. Z pewnością wiele osób zadaje sobie to pytanie, czego akurat w moim domu znalazły się szkodniki drewna?

Dlaczego szkodniki atakują drewno?

Otóż, szkodniki takie jak np. spuszczel pospolity atakują różne strefy w domu, ponieważ z drewna czerpie pożywienie i składniki odżywcze. Żeruje głównie w drewnie konstrukcyjnym takim jak krokwie, belki stropowe, czy murłaty. Jego larwy możemy, także spotkać w schodach, lub ramach okiennych. W przypadku domów drewnianych spuszczel może żerować w zasadzie wszędzie zarówno w środku jak i na zewnątrz. Jest uciążliwym szkodnikiem i ciężkim do wytępienia.

Z reguły atakuje drewno świeże lub kilkunastoletnie, jego larwa woli drzewa iglaste, najbardziej preferuje sosnę, natomiast najrzadziej można ją spotkać w drzewie liściastym. Gdy, dowiemy się, że w naszym domu żerują spuszczele powinniśmy niezwłocznie zainterweniować, gdyż jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych pasożytów, ponieważ z uwagi na mocne żerowanie może doszczętnie zdewastować drewno w naszym domu, w najgorszym wypadku może, także dojść do zawalenia się konstrukcji dachu. Istnieje kilka skutecznych metod, które z pewnością pomogą nam wytępić z domu tych nieproszonych gości, dlatego warto się z nimi zapoznać. W następnym artykule poruszymy istotny temat jakim jest spuszczel pospolity zwalczanie