Niezależnie od aktualnych warunków glebowych, dodanie kompostu przekształci ją w zdrowe podłoże dla roślin. Kompost można wprowadzać do gleby ręcznie lub za pomocą orki albo dodawać jako nawozy wierzchnie. Stanowi on również doskonałą warstwę mulczu.
Podstawy kompostowania
Z używaniem kompostu wiążą się liczne korzyści:
- Może wzmocnić glebę, budując jej strukturę i właściwości.
- Poprawia przepływ powietrza i retencję wody.
- Kompost stabilizuje również poziom pH i wspiera niezbędne bakterie.
- Kompost pozwala roślinom efektywnie wykorzystywać składniki odżywcze, aby osiągnąć zdrowszy wzrost.
Ponadto materia organiczna zawarta w kompoście sprzyja rozwojowi dżdżownic, które również pomagają napowietrzać glebę. Inne korzyści obejmują kontrolę erozji i ograniczenie chorób przenoszonych przez glebę.
Jak działa kompostowanie?
Kompost składa się z materiałów organicznych, które rozkładają się w glebie, wzbogacając jej strukturę i dodając niezbędne składniki odżywcze. Aby zrozumieć proces kompostowania, warto przyjrzeć się naturalnym procesom rozkładu występującym w przyrodzie. Na przykład, obszary zalesione są pełne materiałów organicznych – drzew, liści itp. Z czasem materiały te powoli rozkładają się z pomocą mikroorganizmów i dżdżownic. Po rozłożeniu materiałów zamieniają się one w próchnicę, niezbędny element do produkcji bogatej, żyznej gleby, która jest również odpowiedzialna za produkcję zdrowych roślin.
Proces ten jest podobny do kompostowania w ogrodzie. Po rozkładzie w stosie kompostu wynik powinien być podobny do próchnicy z ciemnym, kruchym, przypominającym glebę materiałem.
Przygotuj swój własny kompost
Choć instrukcje kompostowania różnią się między sobą, większość z nich ma te same podstawowe zasady. Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej stosowane są metody kompostowania pasywnego. Metoda ta obejmuje małe stosy kompostu umieszczone w pojemniku, obudowie lub kontenerach kompostowych. Te również różnią się wielkością i wahają się od 1,5 do 2 m. szerokości i 0,9-1,2 m. wysokości. Jednak bardziej poręczny rozmiar, zwłaszcza dla mniejszych ogrodów, może być nie większy niż 0,9 na 0,9 m. Niemniej jednak łatwo jest dostosować system kompostowania do konkretnych potrzeb.
Większość kompostu składa się z materiałów organicznych, takich jak liście, rośliny ogrodowe, gazety, słoma, ścinki trawy, obornik i odpadki kuchenne. Odpady kuchenne powinny zawierać materiały takie jak obierki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z kawy itp. Mięso, tłuszcz i produkty kostne nigdy nie powinny być dodawane do stosu kompostu, ponieważ mogą one wprowadzać szkodliwe pasożyty i przyciągać zwierzęta.
Należy naprzemiennie układać warstwy materiałów zielonych i brązowych. Zielone elementy obejmują ścinki trawy i resztki kuchenne, dodające azot do kompostu. Materiały brązowe wzbogacają w węgiel i składają się z takich rzeczy jak liście, gazety i małe materiały drzewne.
Wilgotność i odpowiednia cyrkulacja powietrza są niezbędne do kompostowania. Dlatego należy utrzymywać je w stanie wilgotnym, ale nie mokrym. Ponadto kompost powinien być często przerzucany widłami ogrodowymi, aby wspomóc napowietrzanie i przyspieszyć proces rozkładu.
W zależności od użytych materiałów i wielkości stosu kompostu, rozkład może trwać od kilku tygodni lub miesięcy do roku.
Kompostownik to rzecz, która powinna się znaleźć w każdym ogrodzie. Nie ma sensu marnować pozostałości organicznych z domu – można je z łatwością wykorzystać w słusznej sprawie.
Często korzystam z reklamy, a do niej wykorzystuję różne formy jak np. billboardy warszawa.
W Internecie znaleźć można kompostowniki, które wtapiają się niejako w ogród. Dobrze jest korzystać z kompostownika, który nie zaburza aranżacji ogrodu 🙂
Polecam https://osuszaniebudynku.com/rzeszow/
Od kiedy mam w ogrodzie kompostownik to w ogrodzie jest czysto 🙂 Od razu milej jest tam spędzać czas 🙂
https://jedmar.pl – Twój sklep z narzędziami
Doszło do uszkodzenia dysku i nie możesz się dostać do swoich dokumentów? Odzyskiwanie danych z dysku twardego może uratować ważne dokumenty.