Jaką odzież ochronną powinni posiadać pracownicy wykonujący obowiązki w trudnych warunkach?

Jaką odzież ochronną powinni posiadać pracownicy wykonujący obowiązki w trudnych warunkach?

Odzież ochronna jest specyficznym rodzajem odzieży. Okazuje się, że można rozróżnić jej wiele rodzajów, a także warunków, w których może ona być zastosowana. Niemniej jednak bez względu na to, została ona zaprojektowana z myślą o tym, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki w trudnych i niesprzyjających warunkach. Mowa tutaj np. o pracownikach budowlanych, czy tych, którzy mają styczność z różnymi, niebezpiecznymi sytuacjami. Odzież ochronna powinna być zapewniona przez pracodawcę, a co więcej powinien on umożliwić pracownikowi dostęp do kilku takich kompletów. Jednak co zalicza się do takiego kompletu odzieży roboczej, którą powinien posiadać pracownik?

Pracownicy wykonujący obowiązki w trudnych warunkach- co składa się na ich odzież ochronną?

Wiele branż jak np. branża budowlana, są wyznacznikiem ciężkiej fizycznej pracy, a także związane są one z wieloma niebezpieczeństwami, które czyhają na pracowników. W związku z tym noszenie na sobie odzieży roboczej staje się więc prawdziwą koniecznością. Odzież ochronna powinna być przede wszystkim wytrzymała, ale jeszcze ważniejsze jest to, by była ona zaprojektowana zgodnie z podstawowymi zasadami z kodeksu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Warto zaznaczyć, że pracownicy muszą być również odpowiednio widoczni, nawet w trudnych warunkach. Tak więc co składa się na komplet odzieży roboczej dla pracownika, który pracuje w trudnych i niesprzyjających warunkach? Otóż najważniejsze są:

  • spodnie ochronne z długimi nogawkami, a także ze wzmocnieniami w okolicy kolan
  • obuwie ochronne- najlepiej z podeszwą antypoślizgową, a także specjalnie wzmocnionymi czubkami
  • ochronna kamizelka odblaskowa- która zapewnia pracownikowi widoczność
  • hełm- chroniący głowę pracownika
  • okulary ochronne- zapewniające ochronę oczu, a jednocześnie nie zmniejszają pola widzenia
  • maski ochronne- zabezpieczające drogi oddechowe pracownika przed kurzem i innymi substancjami
  • rękawice- mające chronić dłonie i przeguby nadgarstków

Mnóstwo sprzętu ochronnego na budowie można znaleźć pod adresem https://www.bhpnawigator.com.pl/

Warto zaznaczyć, że często oprócz wyżej wymienionych, podstawowych elementów odzieży ochronnej pracownik może również otrzymać dodatkowe wyposażenie ochronne jak np. wygłuszające słuchawki czy specjalne zatyczki do uszu, a nawet szelki bezpieczeństwa. Co więcej odzież ochronna BHP zawsze powinna być wykonana z materiału niezwykle odpornego na uszkodzenia mechaniczna, a także z materiału, który nie jest łatwopalny.

Jakie jeszcze funkcje powinna spełniać odzież ochronna?

Odzież ochronna co prawda nie zawsze należeć będzie do najwygodniejszych ubrań, szczególnie kiedy pracownicy muszą ją ubierać w okresie letnich upałów. Niemnie jednak warto zaznaczyć, że główną funkcją jaką spełnia odzież ochronna BHP jest chronienie zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia pracownika. Brak posiadania np. ochronnych maseczek, podczas pracy w warunkach, gdzie w powietrzu unosi się pełno drobinek lub pyłów, może doprowadzić do poważnych schorzeń i problemów zarówno z płucami jak i z oskrzelami, a w przykre skutki takich zaniedbań, pracownik może odczuć nawet kilka lat później.