Wskazówki dotyczące zbierania kwiatów czarnego bzu

Wskazówki dotyczące zbierania kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu mają długą tradycję użytkowania i kolorowe nuty. Najbardziej przydają się do mikstur ziołowych w czasie grypy i zimnej pory roku. Zbieranie kwiatów bzu czarnego w sezonie i ich suszenie jest doskonałym sposobem na zachowanie tych wiosennych kwiatów na jesienne i zimowe dni choroby. Musisz wiedzieć, kiedy zerwać kwiaty bzu czarnego, w przeciwnym razie możesz przegapić te dobroczynne kwiaty lub przypadkowo zebrać rośliny wyglądające jak te, które mogą być niezwykle niebezpieczne.

Kiedy zbierać kwiaty bzu czarnego?

Zbieranie kwiatów bzu czarnego jest tradycją późnej wiosny w wielu częściach świata. Rosną one dziko w regionach umiarkowanych, zwłaszcza na półkuli północnej. Kwiaty te są przydatne jako syrop, dodatek spożywczy oraz w kosmetyce. Można nawet zrobić z nich frytki z bzu czarnego lub wykorzystać je w sorbetach. Pierwszym krokiem jest nauka zbierania kwiatów bzu czarnego. Następnie można wypróbować niektóre z wielu przepisów powszechnie dostępnych w Internecie. W zależności od miejsca, w którym mieszkasz, kwiaty bzu czarnego znajdują się w szczytowym okresie od późnej wiosny do wczesnego lata. W większości regionów, połowa czerwca wydaje się być najlepszym czasem na zbiory. Jeśli pozostawimy je samym sobie, kwiaty zamienią się w pyszne ciemnofioletowe jagody około sierpnia, które muszą być gotowane, aby usunąć glikozyd cyjanidynowy. Wiadomo, że ta substancja chemiczna powoduje choroby. Kwiaty bzu czarnego bardzo przypominają kilka niebezpiecznych roślin, w tym barszcz i cykutę. W czasie zbiorów bzu czarnego parasole są pokryte maleńkimi, kremowo-białkowymi kwiatami. Każdy z nich dojrzewa w innym czasie, przy czym najpierw otwiera się jego środek. Aby wydobyć jak najwięcej z kwiatów, poczekaj na ich zerwanie, aż otworzy się duża część pąków.

Jak zbierać kwiatu bzu czarnego?

Do zbierania kwiatów bzu czarnego najlepiej używać worka siatkowego. Kwiaty są delikatne, a pozbawiony powietrza pojemnik sprawi, że staną się brązowe i stracą wiele ze swoich dobroczynnych składników i aromatu. Starsze rośliny rosną dziko w rowach, na poboczach dróg i terenach bagiennych. Zbieraj kwiaty w chłodnej części dnia i trzymaj je z dala od słońca. Wystarczy ścisnąć palce u podstawy kwiatostanu i pociągnąć. Pozwoli to uniknąć uszkodzenia dużej części łodygi. Jeśli jednak zbierasz kwiaty bzu czarnego na placek, odetnij go z odpowiednią ilością łodygi, aby mógł wisieć na niej podczas zanurzenia w cieście.

Przechowywanie kwiatów bzu czarnego

Możesz wykorzystać kwiaty świeże lub zachować je do późniejszego wykorzystania. Aby je zachować, powieś je do góry nogami lub połóż na parapecie na kilka dni, aż wyschną. Kwiaty powinny zachować znaczną część swojego kremowego koloru. Po wysuszeniu, można zetrzeć małe kwiaty rękoma. Suszone kwiaty należy przechowywać w papierowych torebkach w chłodnym, suchym miejscu. Można również przygotować syrop z bzu czarnego, który będzie używany do gotowania lub jako składnik odżywczej herbaty. Zbiory kwiatów bzu czarnego odbywają się tylko raz w roku, dlatego ważne jest, aby te pożyteczne i pyszne kwiaty były odpowiednio przechowywane już w momencie zbiorów.

4 thoughts on “Wskazówki dotyczące zbierania kwiatów czarnego bzu

Comments are closed.