Boćwina

Boćwina

Buraki liściaste, czyli boćwina, stają się coraz bardziej popularne dzięki odmianom o jaskrawo zabarwionych łodygach liściowych i odradzającemu się zainteresowaniu uprawą warzyw ozdobnych, a także ich przydatnością do produkcji miniaturowych liści. Jest podobny do szpinaku, ale łatwiejszy w uprawie, ponieważ w suchą pogodę jest mniej podatny na kiełkowanie, a jeden siew daje plon trwający wiele miesięcy.

Siew

Burak potrzebuje otwartego, nasłonecznionego miejsca w bogatej, zatrzymującej wilgoć glebie, choć latem może tolerować pewien cień.

W razie potrzeby należy dodać jesienią lub zimą materię organiczną przed siewem.

Siać cienko na głębokość 2,5 cm, 10 cm w rzędach w odległości 45 cm, od marca do lipca. Dwa wysiewy – jeden w kwietniu, drugi w lipcu – są zazwyczaj wystarczające. Siewy lipcowe dają liście następnej wiosny, kiedy następuje wznowienie wzrostu.

Alternatywnie można siać w modułach lub na tacach i przesadzać, gdy są wystarczająco duże, aby mogły być wykorzystane.

Rozwój

Cienkie sadzonki do 30 cm od siebie lub co 5 cm dla miniaturowych liści.

Podlewać przed nadejściem suszy; mulczować, gdy gleba jest ciepła i wilgotna.

Rośliny przeznaczone do przezimowania w październiku przykryć kloszami lub zabezpieczyć koronę słomą lub podobnym materiałem, a następnie przykryć włókniną.

Powszechne problemy

Mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy: przy łagodnej, deszczowej pogodzie pleśń sprawia, że liście nie wyglądają zachęcająco. Dobrze uprawiane rośliny w ogrodach zazwyczaj nie są źle atakowane, z wyjątkiem kiedy jest wilgotno. Może stanowić problem w gęsto zasianych roślinach, zwłaszcza w roślinach warzywnych typu “ścinaj i wróć”. Sadzonki nagle zapadają się.

Środek zaradczy: Siać cienko i w ciepłych warunkach. Możesz pomóc w zapobieganiu tej chorobie, upewniając się, że wokół sadzonek i roślin jest wystarczająco dużo miejsca, aby poprawić cyrkulację powietrza, podlewając glebę u podstawy roślin oraz wybierając odmiany odporne na mączniaka.

Więcej na temat mączniaka rzekomego znajdziesz tutaj – mączniak rzekomy.

Gronowiec szary

Gronowiec szary: Zwykle szara, rozmyta pleśń, która może pojawić się jako blada lub odbarwiona plama. Gronowiec szary jest powszechną chorobą, szczególnie w warunkach wilgotnych lub mokrych. Zarodniki dostają się do roślin przez uszkodzone tkanki, rany lub otwarte kwiaty. Grzyby pleśniowe mogą również uszkodzić dojrzewające owoce, takie jak truskawki. Czarne spoiste zarodniki przetrwają zimę.

Środki zaradcze: Usuń uszkodzone części roślin, zanim zostaną zainfekowane. Wytnij zainfekowane miejsca i usuń zarażone pozostałości. W szklarniach należy zmniejszyć wilgotność powietrza poprzez wietrzenie i unikanie przeludnienia młodych roślin i sadzonek.

Tutaj możesz przeczytać więcej – gronowiec szary.

Ptaki

Ptaki: Ptaki, zwłaszcza gołębie, mogą być przyczyną wielu problemów, w tym zjadania sadzonek, pączków, liści, owoców i warzyw.

Środki zaradcze: Należy chronić rośliny przed ptakami, okrywając je siatką lub włókniną. Straszydła i mechanizmy płoszące ptaki są skuteczne przez pewien czas, ale najskuteczniejszą metodą ochrony jest osłanianie roślin siatką ogrodniczą.

Zbieranie plonów

Odetnij najpierw zewnętrzne liście, gdy są młode i delikatne, działając w kierunku środka. Nie czekaj, aż osiągną maksymalny rozmiar.

Zbieraj regularnie, aby zapewnić stały dopływ delikatnych odrostów.

Zbierz przycięte i przyjdź ponownie na uprawę w dowolnym momencie, gdy sadzonki mają około 5 cm wysokości. Trzebieże mogą być również wykorzystywane w całości.

Zbierz mini-liście, gdy tylko będą nadawały się do użytku. Powinny one ponownie odrosnąć w przypadku pozostawienia małego pniaka.

4 thoughts on “Boćwina

  1. Chyba przez zbyt dużą wilgoć moje buraki zaatakował gronowiec szary. W tym roku zamierzam przechowywać buraki w drewnianych skrzyniach, powinno być lepiej.

    A jeśli drewno w Twoim domu zaatakuje spuszczel to zgłoś się do profesjonalnej firmy, która zajmie się jego usunięciem.

Comments are closed.