Czy pH mojego kompostu jest zbyt wysokie? Jakie powinno być pH kompostu?

Czy pH mojego kompostu jest zbyt wysokie? Jakie powinno być pH kompostu?

Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, być może miałeś sprawdzony poziom pH gleby, ale czy kiedykolwiek myślałeś o sprawdzeniu zakresu pH kompostu? Istnieje kilka powodów, dla których warto sprawdzić poziom pH kompostu. Po pierwsze, wyniki dadzą Ci pojęcie, jakie jest obecne pH i jeśli trzeba będzie dostosować jego wartość; to co zrobić jeśli pH kompostu jest zbyt wysokie lub jak je obniżyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak badać pH kompostu i w razie potrzeby je zmienić.

Zakres pH kompostu

Kiedy kompost jest przygotowany i gotowy do użycia, ma pH pomiędzy 6-8. Podczas rozkładu pH kompostu zmienia się, co oznacza, że w każdym momencie procesu zakres ten będzie inny. Większość roślin rozwija się w neutralnym pH około 7, ale niektóre lubią bardziej kwaśne lub zasadowe. To właśnie tutaj przydaje się sprawdzanie pH kompostu. Masz możliwość dokładnego dostrojenia kompostu i uczynienia go bardziej alkalicznym lub kwaśnym.

Jak badać pH kompostu?

Podczas kompostowania można zauważyć, że temperatura ulega zmianie. Tak jak wahają się temperamenty, tak samo waha się pH i to nie tylko w pewnych miejscach, ale w różnych częściach stosu kompostu. Oznacza to, że podczas określania pH kompostu należy pobierać materiał z kilku różnych obszarów stosu. pH kompostu można zmierzyć za pomocą zestawu do badania gleby zgodnie z instrukcjami producenta lub, jeśli kompost jest wilgotny, ale nie błotnisty, można po prostu użyć paska wskaźnika pH. Do odczytu zakresu pH kompostu można również użyć elektronicznego miernika gleby.

Jak obniżyć pH kompostu?

Odczyn pH powie ci, jak alkaliczny lub kwaśny jest kompost, ale co jeśli chcesz zmienić jego odczyn? Kompost ma zdolność do równoważenia wartości pH. Oznacza to, że gotowy kompost naturalnie podwyższy poziom pH w glebie, która jest kwaśna, i obniży go w glebie, która jest zbyt alkaliczna. Mimo to czasami trzeba obniżyć pH kompostu, zanim będzie on gotowy do użycia. Najlepszym sposobem na to jest dodanie do kompostu większej ilości materiałów kwaśnych, takich jak igły sosnowe lub liście dębu, podczas rozkładu. Ten rodzaj kompostu nazywany jest kompostem wrzosowym, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że nadaje się on dla roślin lubiących kwasowość. Można również obniżyć pH kompostu, gdy jest on gotowy do użycia. Po dodaniu go do gleby należy również dodać dodatek, taki jak siarczan glinu. Możesz stworzyć bardzo kwaśny kompost, wspierając bakterie beztlenowe. Kompostowanie jest zazwyczaj aerobowe, co oznacza że bakterie, które rozkładają materiały potrzebują tlenu; dlatego właśnie kompost jest obracany. W przypadku braku tlenu przejmują go bakterie beztlenowe. Rowy, pokłady lub odpady mogą powodować, że proces kompostowania przebiega w warunkach beztlenowych. Należy mieć świadomość, że produkt końcowy jest wysoce kwaśny. pH kompostu beztlenowego jest zbyt wysokie dla większości roślin i powinno być wystawione na działanie powietrza przez około miesiąc, aby zneutralizować pH.

Jak podnieść pH kompostu?

Obracanie lub napowietrzanie kompostu w celu poprawy cyrkulacji powietrza i wspomagania rozwoju bakterii tlenowych jest najlepszym sposobem na zmniejszenie kwasowości. Należy również upewnić się, że w kompoście znajduje się dużo “brązowego” materiału. Niektórzy ludzie twierdzą, że dodanie popiołu drzewnego do kompostu pomoże w jego zneutralizowaniu. Dodaj kilka warstw popiołu co 46 cm. Na koniec można dodać wapno, aby poprawić zasadowość, ale dopiero po zakończeniu procesu kompostowania! Jeśli dodasz je bezpośrednio do kompostu przetwórczego, uwolni ono gazowy azot amonowy.

4 thoughts on “Czy pH mojego kompostu jest zbyt wysokie? Jakie powinno być pH kompostu?

Comments are closed.