Kompost brzydko pachnie – jak usunąć brzydki zapach kompostu?

Kompost brzydko pachnie – jak usunąć brzydki zapach kompostu?

Choć kompost dla ogrodu to wspaniała rzecz, stos kompostowy może od czasu do czasu stać się nieco śmierdzący. To prowadzi wielu ogrodników do refleksji: “dlaczego kompost śmierdzi?” i, co ważniejsze, “jak zatrzymać zapach kompostu?”. Kiedy twój kompost śmierdzi, masz kilka możliwości.

Czy kompost śmierdzi?

Prawidłowo zbilansowany stos kompostowy nie powinien brzydko pachnieć. Kompost powinien pachnieć jak ziemia, a jeśli tak nie jest, to znaczy, że coś jest nie tak i że Twoja pryzma kompostowa nie nagrzewa się prawidłowo i nie rozkłada materiału organicznego.

Jest jeden wyjątek od tej reguły, a mianowicie jeśli kompostujesz obornik w swojej pryzmie kompostowej. Będzie to powszechnie wyczuwalny zapach, dopóki obornik się nie rozpadnie. Jeśli chcesz stłumić zapach kompostowanego obornika, możesz przykryć stos 15-30 cm. warstwą słomy, liści lub gazety. Pozwoli to znacznie ograniczyć zapach kompostowanego obornika.

Dlaczego kompost śmierdzi?

Jeśli Twój kompost brzydko pachnie, jest to wskazówka, że coś w równowadze Twojego stosu kompostowego jest nie tak. Etapy kompostowania są zaprojektowane tak, aby pomóc w szybszym rozkładzie materiału organicznego, a efektem ubocznym tego jest powstrzymanie kompostu od brzydkiego zapachu.

Rzeczy takie jak zbyt wiele zieleni (azotu), zbyt mało napowietrzania, zbyt dużo wilgoci mogą powodować, że pryzma kompostowa brzydko pachnie.

Jak powstrzymać zapach kompostu?

W gruncie rzeczy zatrzymanie zapachu kompostu sprowadza się do naprawienia tego, co sprawia, że kompost śmierdzi. Oto kilka rozwiązań dla niektórych powszechnych problemów.

Zbyt dużo materiału zielonego – jeśli w stosie kompostowym znajduje się zbyt dużo materiału zielonego, będzie on pachniał jak ścieki lub amoniak. Wskazuje to, że mieszanka kompostowa składająca się z brązów i zieleni nie jest zrównoważona. Dodawanie brązowych materiałów, takich jak liście, gazety i słoma, pomoże przywrócić równowagę w stosie kompostowym.

Sterta kompostu jest zbita – sterty kompostu potrzebują tlenu (napowietrzania) do prawidłowego rozkładu materiału organicznego. Jeśli stos kompostowy jest zbity, kompost zacznie cuchnąć. Kompost, który ma zbyt mało napowietrzenia, będzie miał zapach zgnilizny. Obracanie stosu kompostu pomoże doprowadzić powietrze do kompostu i powstrzymać nieprzyjemny zapach. Można również dodać trochę “puszystych” materiałów, takich jak suche liście lub sucha trawa, aby pomóc utrzymać stos przed nadmiernym zagęszczeniem ponownie.

Zbyt dużo wilgoci – często na wiosnę ogrodnik zauważa, że jego kompost śmierdzi. Dzieje się tak dlatego, że z powodu deszczu stos kompostowy jest zbyt mokry. Zbyt wilgotna pryzma kompostowa nie będzie miała wystarczającego napowietrzenia, a efekt jest taki sam jak w przypadku, gdy pryzma kompostowa była zbita. Kompost, który jest zbyt mokry będzie śmierdzieć. Aby naprawić tę przyczynę śmierdzącej sterty kompostu, należy obrócić kompost i dodać trochę suchych brązowych materiałów, aby wchłonąć część wilgoci.

Układanie warstw – czasami stos kompostowy ma właściwą równowagę materiału zielonego i brązowego, ale materiały te zostały umieszczone w stosie kompostowym w warstwach. Jeśli materiał zielony jest odizolowany od materiału brązowego, zacznie się nieprawidłowo rozkładać i zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. W takim przypadku stos kompostowy będzie pachniał jak ścieki lub amoniak. Naprawa tego jest tylko kwestia mieszania stosu.

Właściwa opieka nad stosem kompostowym, taka jak regularne obracanie go i utrzymywanie równowagi między zielenią a brązem, pomoże Ci utrzymać stos kompostowy z dala od nieprzyjemnego zapachu.

3 thoughts on “Kompost brzydko pachnie – jak usunąć brzydki zapach kompostu?

Comments are closed.