Utrzymywanie w czystości pojemników na kompost. Jak czyścić pojemnik na kompost?

Utrzymywanie w czystości pojemników na kompost. Jak czyścić pojemnik na kompost?

Czyszczenie pojemników na kompost to dla wielu przerażająca praca, ale jest ona konieczna. Wytwarzanie kompostu to świetny sposób na ponowne wykorzystanie resztek ogrodowych i kuchennych oraz wzbogacenie gleby w naturalny sposób. Ponadto, jeśli posiadasz pojemniki na kompost, możesz wykorzystać odpady do ponownego zagospodarowania. W obu przypadkach pojemniki, których używasz do zbierania i wytwarzania kompostu, muszą być oczyszczone, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i nadal produkować dobry, bogaty kompost.

Dlaczego utrzymywanie pojemników na kompost w czystości jest tak ważne?

Jeśli masz pojemnik na kompost, do którego zbierasz odpady, możesz wykorzystać go jako zbiornik na śmierdzące, gnijące warzywa i inne odpady żywnościowe i ogrodowe. W przeciwieństwie do koszy na śmieci, które zwykle zawierają śmieci zapakowane w worki, do tych koszy po prostu wrzucasz jedzenie. Ta koncepcja jest prosta, ale również powoduje śmierdzący bałagan, zwłaszcza latem. Kompostownik trzeba regularnie czyścić, aby zapobiec szkodnikom, takim jak muchy i nieznośnemu zapachowi. Jeśli zostawisz go zbyt długo bez opieki to będziesz potrzebował maski przeciwgazowej, aby go wyczyścić. W przypadku ogrodowego pojemnika na kompost ważne jest, aby myć go regularnie, tak aby można było stale usuwać gotowy kompost i nieustannie dostarczać nowy materiał do pracy mikrobom i owadom, dzięki czemu można zyskać więcej.

Jak czyścić pojemnik na kompost?

Jeśli masz mały pojemnik w domu, którego używasz do zbierania kuchennych odpadów, trzymaj go w zamrażarce, aby utrzymać warunki sanitarne i zredukować zapachy. Nawet w ten sposób należy regularnie go myć, tak jak myłoby się naczynia. Aby umyć pojemnik na kompost do zbierania odpadów, należy wyjąć wąż i kilka naturalnych środków czyszczących. Zamiast mydła, które może zniszczyć lokalny ekosystem, użyj octu, cytryny i sody oczyszczającej do odkażania i usuwania smrodu.

Niektóre środki zapobiegawcze pomogą na dłużnej utrzymać w czystości pojemnik na kompost. Można go wypełnić gazetą i posypać sodą spożywczą, aby wchłonąć wilgoć i zapachy. Poszukaj także worków kompostowniczych do przechowywania resztek. Jeśli robisz swój własny kompost, pełne czyszczenie nie jest konieczne zbyt często. Zamiast tego należy skupić się na czyszczeniu gotowego kompostu. Mniej więcej raz w roku należy wyciągnąć resztki z powierzchni, które nie są jeszcze gotowe, usunąć cały kompost i włożyć je z powrotem. Używaj gotowego kompostu od razu lub przechowuj go w osobnym pojemniku do wykorzystania w przyszłości.

4 thoughts on “Utrzymywanie w czystości pojemników na kompost. Jak czyścić pojemnik na kompost?

Comments are closed.