AMD Ryzen – rodzaje

AMD Ryzen – rodzaje

AMD Ryzen- rodzaje

Wybór procesora to ważna decyzja, ponieważ może to być najważniejszy element komputera. Procesor odpowiada za wykonywanie instrukcji i może mieć ogromny wpływ na szybkość komputera. W głównej mierze to od niego zależy jaka będzie wydajność desktopa, dlatego jego zakup powinien być szczególnie dobrze przemyślany. Bez niego niemożliwe byłoby przeprowadzenie żadnego procesu, a w sytuacji, gdy jest słaby, to procesy zajmują dużo więcej czasu. Obecnie wybór procesora ogranicza się do produktów dwóch marek takich jak Intel oraz AMD. Wśród nich możemy znaleźć różne modele, symbole i oznaczenia CPU, które mogą wydawać się przypadkowym ciągiem znaków, szczególnie dla osób, które totalnie się na tym nie znają. Procesory AMD Ryzen są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zbudować nowy, potężny sprzęt przy rozsądnym budżecie.

Procesory AMD

Wraz z premierą procesorów Ryzen układy AMD zyskały na popularności. Wyróżniamy 5 różnych modeli procesorów:

AMD Ryzen Threadripper – jest to zdecydowanie najmocniejszy procesor AMD, który charakteryzuje się olbrzymią liczbą rdzeni oraz wątków. To CPU przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, takich jak projektowanie CAD i renderowanie 3D. Są to więc procesory dla użytkowników, którzy pracują z wieloma bardzo skomplikowanymi i zasobożernymi programami.

AMD Ryzen 9 – zajmują drugie miejsce na podium po Threadripperach- najmocniejszych procesorach, przeznaczonych dla zawodowych programistów czy grafików lub do bardzo wymagającego gamingu. Procesory z serii Ryzen 9 również cechują się dużą liczbą rdzeni i wątków, chociaż znacznie ustępując pod tym względem topowym modelom Threadripper.

AMD Ryzen 7 – do czasu pojawienia się Ryzenów 9 były najbardziej wydajnymi procesorami AMD. Mają one trochę mniej rdzeni i wątków, co przekłada się pozytywnie na ich cenę. Podobnie jak Ryzeny 9, świetnie sprawdzają się w zastosowaniach takich jak obróbka zdjęć lub wideo czy renderowanie, lecz będą też świetnym wyborem do gier czy streamowania.

AMD Ryzen 5 – zdecydowanie częściej goszczą w komputerach graczy, oraz półprofesjonalistów. W modelach z tej serii zmniejsza się liczba rdzeni i wątków względem Ryzenów 7, ale zwykle oferują lepszy stosunek wydajności do ceny.

AMD Ryzen 3 – to zdecydowanie najprostsze i najtańśze konstrukcje, przeznaczone do multimedialnych komputerów, na których gra się raczej sporadycznie i w mniej wymagające gry. Cechują się najmniejszą liczbą rdzeni i wątków ze wszystkich serii AMD Ryzen.

Który wybrać?

Jak można zauważyć już kilka wersów wcześniej, wybór procesorów jest dość spory. Przed zakupem należy zastanowić się jak bardzo profesjonalnie ma nam służyć, oraz jaką sumę pieniędzy możemy przeznaczyć. Wtedy wybór staje się już dużo bardziej łatwiejszy.