Rysy i odpryski na szybie – jak się ich skutecznie pozbyć?
Przednia szyba w aucie, jest zdecydowanie najbardziej narażona na rożne uszkodzenia, zwykle powodowane przez uderzenia kamieniami, które wypadają spod opon innych samochodów, jak i poprzez działanie mocno zużytych wycieraczek. Chociaż, kiedy pęknięcia na szybach są rozległe, konieczna jest ich wymiana na nowe, to zdarzają się przypadki, kiedy wystarczająca będzie naprawa szyb. Czy uszkodzenia na szybie przedniej, mogą wpływać na bezpieczeństwo? Jak radzić sobie z problemem uszkodzonej szyby w aucie?
Wpływ mankamentów szyby na bezpieczeństwo
Uszkodzenia szyby, wykazują negatywny wpływ na uwagę osoby kierującej pojazdem. Nie sposób ich będzie zbagatelizować także z uwagi na to, iż nawet bardzo drobne już po paru dniach, znacząco się pogłębiają i grożą połamaniem się szkła. W dosyć krótkim czasie dookoła z początku małej skazy, tworzy się siateczka pęknięć, zaś sam odprysk znacząco się powiększa. Firma zajmująca się naprawą szyb okiennych (nie samochochodowych) to Clear View – sprawdź ofertę. Tak samo zabrudzenia zbierające się dookoła jego okolic, mogą po pewnym czasie, nie być już możliwie do usunięcia. Odkładając w czasie niewielką naprawę, narażamy się na znacznie wyższe koszty wymiany szyby albo ryzykujemy wykluczeniem pojazdu z ruchu drogowego. Odprysk, może bowiem stanowić podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję, wyklucza także pozytywne przejście corocznego przeglądu technicznego.
Jak możemy sobie poradzić z problemem uszkodzonej szyby samochodowej?
Zasadniczo, mamy dwa różne wyjścia. Jeżeli zarysowanie na szybie będzie niewielkie, możemy skorzystać z usług świadczonych przez specjalistyczny serwis, gdzie wykonywane jest polerowanie szyb z użyciem profesjonalnych chemicznych środków. Cena tego typu zabiegu, to zwykle 150-200 złotych. Najlepiej zlecić go profesjonaliście. Próba samodzielnego polerowania szyby, bez fachowej wiedzy i odpowiednich specyfików, może zakończyć się zwiększeniem pęknięcia, albo co gorsza całkowitym rozsypaniem szkła. Tego typu prób, nie warto także podejmować z uwagi na bezpieczeństwo. Źle zreperowania szyba przednia, nie będzie stanowiła wsparcia dla konstrukcji pojazdu, co w przypadku zderzenia, wpływa na rozszerzenie uszkodzeń.
Drugą opcją na to, aby poradzić sobie z porysowana szybą, będzie przeprowadzenie jej kompleksowej wymiany. To również tyczy się szyb uszkodzonych na skutek odprysków kamieni, w których nie jest już możliwie wypełnienie ubytków oraz pęknięć z użyciem utwardzanej światłem żywicy wprowadzonej wcześniej pod odpowiednim ciśnieniem. Ceny zakupu nowych szyb, będą oczywiście zróżnicowane. W wypadku starszych pojazdów, ich koszt winien się zaczynać od ok. 250-300 złotych. Naprawa szyb budowlanych na wysokim poziomie. Jeżeli jednak w naszym aucie zamontowane jest wyposażenie dodatkowe, jak przykładowo ogrzewanie szyby przedniej (w nowszych modelach, jest to standard) czy czujnik deszczu, wtedy koszty mogą diametralnie wzrosnąć powyżej 1000 złotych. Poza tym, na ostateczną cenę wpływa także decyzja odnośnie montażu zamienników albo szyb, które preferowane są przez producenta konkretnego pojazdu.